Akıllı gözlükler için dönüm noktası; Apple değil Meta yaptı

Meta CTO’su Andrew Bosworth, bir Threads gönderisinde, uygulamanın çeşitli konumlardaki önemli noktaları tanımladığını ve size onlar hakkında daha fazla bilgi vererek gezginler için bir tür tur rehberi görevi gördüğünü yazdı.

Bosworth, Golden Gate Köprüsü’nün neden turuncu olduğunu (siste görmek daha kolay), San Francisco’daki “boyalı kadın evlerinin” tarihini ve daha fazlasını açıklayan birkaç örnek fotoğraf gösterdi. Bunlar için açıklamalar görsellerin altında metin olarak göründü.

Üstelik Mark Zuckerberg, Montana’da çekilen birkaç video aracılığıyla yeni yetenekleri sergilemek için Instagram’ı kullandı. Bu kez gözlükler, karın nasıl oluştuğunu (bir mağara adamı gibi) açıklarken, Büyük Gökyüzü Dağı’nın ve Roosevelt Kemeri’nin tarihinin sözlü bir tanımını sağlamak için ses kullanıyor.

Akıllı gözlükler için dönüm noktası; Apple değil Meta yaptı

Meta, ortamınıza göre soruları yanıtlamasına olanak tanıyan yeni “multimodal” yeteneklerin bir parçası olarak geçen yıl Connect etkinliğinde bu özelliğin ön izlemesini yapmıştı. Bu da, Meta‘nın tüm akıllı gözlüklerinin kısmen Bing Arama tarafından desteklenen (daha önce olduğu gibi 2022’de bilgi kesintisi yerine) gerçek zamanlı bilgilere erişim kazanmasıyla mümkün oldu.

Bu özellik, Meta‘nın Google Lens benzeri özelliğinin bir parçası olup, kullanıcıların gözlüklerin ardından gördükleri şeyleri “göstermelerine” ve yapay zekaya bu konuda (meyveler veya çevrilmesi gereken yabancı metinler gibi) sorular sormalarına olanak tanıyor. Meta’nın henüz sayıca sınırlı olan erken erişim programındaki herkes tarafından kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x